Катя Микула, Superdeal: «Якщо страшно, можна і не приймати рішень. Не буде помилок, але і не буде успіхів»

Герой: Катя Микула, творець сервісу колективних покупок Superdeal

Інтерв’ю провела: Ангеліна Оверчук, автор блогу Inspiration for breakfast

Фото: Олена Попова

Катя Микулаце дивовижний мікс різних якостей: вона розумна, але не гордовита, весела і легка у спілкуванні, але в той же час серйозна в питаннях бізнесу, вона з легкістю говорить про великі завдання і досягнення, але не робить цього показово. Цінує людей тільки за дії, а не розмови. Любить смачно снідати. Від спілкування з нею залишилися тільки посмішки. Катя розповіла, як запускала бізнес, як орієнтувалася тільки на результат і що з цього вийшло.

pertusin

 

Катя, розкажи, як твій ранок починається?
Раніше я була жахливою совою, а зараз намагаюся перебудуватися в жайворонка. Знаєш, бувало, що у вихідні дні я спала до 12 без докорів совісті, так як вважала, що виспатисяце головне

Але ти призначила зустріч на 8 ранку
Так, тому що о 10 годині мені потрібно бути на роботі =) Якщо у мене ранкові зустрічі, то я можу призначати їх навіть раніше.

О котрій ти прокидаєшся?
Якщо не треба йти в зал або на зустріч, то в 7.00

А в якому настрої? Якщо ти сова, то, думаю, не в самому гарному
Навпаки! Я прокидаюся завжди в гарному настрої. Я не знаю, з чим це пов’язано. Не розумію, як настрій може залежати від погоди, наприклад =)

Що може тебе розізлити вранці?
Розсердити мене може тільки те, що я просплю і прийдеться дуже швидко збиратися, а потім хтось стане мені на ногу або я виллю на себе кавутак, це безумовно зіпсує мій настрій.

А ти віриш в поведінкову теорію? Що хороший пост змінює настрій на хороший, наприклад.
Більше так, ніж ні. Я вірю в позитивне мислення і в те, що мрії або просто візуалізація себе на тому місці, де ти хочеш бути, в кінцевому підсумку тебе туди і приведуть.

Тебе так виховали? Чи ти сама плекала позитивне сприйняття?
Ти знаєш, я ж жива людина. Звичайно, у мене є страхи і переживання. Іноді в мої думки закрадаються хмаринки. Але мені хочеться хорошого для себе, тому я про хороше і думаю.

Ти швидко реалізуєш свої ідеї?
Ідей постійно багато. Але я керуюся пріоритетами і доступними ресурсами. Важливо не розпорошуватись на все, а концентрувати зусилля на тому, що стоїть першим у списку.

Я вважаю, що цілі і мріїрізні речі. Мрія повинна бути важкодосяжною. Коли ти починаєш йти в напрямку своєї мрії, вона стає метою. Наприклад, моя мріяпоїхати з України і подорожувати по світу. Я не хочу реалізувати її завтра, але я хочу зробити це колись, і це «колись» мене дуже надихає.

Як ти плануєш своє життя і справи?
Ніколи на 10 або 20 років!

Чому?
Зараз все настільки швидко змінюється, що заглядати так далекодурна трата часу. Більше того, моя роботаелектронна комерціянавчила мене не загадувати далі, ніж на кілька років. Звичайно, є певний вектор руху на найближчі 3-5 років, але поетапно на папері я не пишу.

Я недавно читала статтю про стилі мислення підприємця. Наскільки я знаю, SuperDealце перший твій бізнес. Так от, у статті говорилося про те, що для підприємців-початківців добре б мати уривчастий стиль мисленняколи ти сміливо робиш крок вперед, навіть якщо в темряву. Зробив крок – щось прояснилось – ти робиш наступний крок. Який у тебе стиль мислення в бізнесі?

Схожий з тим, що ти описала. Я бачу, як все швидко змінюється. Тому, навіть якщо нам здається, що ми щось плануємо, – це ілюзія. Більшість з того, що ми загадуємо, не реалізується, тому що змінюються смаки, настрої, уподобання і тд.

Катя, як ти зважилася на власний бізнес після ролі найманого працівника? З досвіду знайомих знаю, що піти з комфорту та безпечності досить складно?

Знаєш, по-перше, я ніколи не працювала у великих компанія, де регламентовано кожен крок співробітника у відділі якогось департаменту якогось із підрозділів =) Такий співробітник ніколи не бачить повної картини і дуже умовно розуміє свою роль у долі компанії. Я ж працювала у середньому бізнесі і плюс до того, довгий час консультувала різні бізнеси. Тому я бачила компанії зсередини і була відповідальна за результат.

При старті своєї справи складним може бути прийняття на себе повної відповідальності за всі рішення та їх результати, а також свобода дій – будь добрий сам визначити, що і як потрібно робити.

pertusin

 

Як на тебе впливає думка оточуючих?
Знаєш, в особистому плані практично ніяк. Якщо я чогось хочу, то куплю/зроблю це в будь-якому випадку =) А в плані бізнесузі мною легко говорити, тому що я уважно слухаю думку авторитетних людей і з задоволенням міняю те, що можна покращити.

В одному зі своїх інтерв’ю ти сказала, що знайти інвестора зовсім нескладно, якщо у тебе є хороша модель. Звідки у тебе було достатньо знань для написання гарного бізнес-плану?

Все було просто: в той момент я працювала в цьому фонді і коли побачила модель купонів, запропонувала фонду її реалізувати. Ми запустили пілот, він спрацював, і ми рушили далі. А взагалі я хочу сказати, що для інвестора дуже важлива команда. Знаєш, ідей дуже багато. Їх мільйони. Але реалізуються десятки. Тому що людям банально не вистачає витримки, працездатності та бажання йти до кінця.

Я добре пам’ятаю одну телефонну розмову зі своїм інвестором… він сказав мені: «Зрозумій, Катя, я не буду тобі допомагати. Всі твої рішення – твої. Всі проблеми – теж твої. Вирішуй їх».

Чи не тисне на тебе відповідальність?
Я навіть не розумію, що це таке. Звичайно, я боюся прийняти невірне рішення і таким чином погіршити роботу компанії. Але це мене не блокує. А з неправильних рішень я беру уроки =) Якщо страшно, можна і не приймати рішень. Не буде помилок, але і не буде успіхів.

Наведу приклад. Я взимку катаюся на лижах, незважаючи на те, що боюся. Але коли я піднімаюся на гору, я розумію, що пішки назад не піду. Тому доводиться їхати і думати вже про те, як зробити це максимально добре!

Твій сервіс зараз найбільший в Україні. Розкажи, чи ти пам’ятаєш, які рішення стали ключовими?

Так, спочатку наша команда була інтернаціональною. І в деяких рішеннях затягувалися терміни, ми все тягнули в різні сторони: як лебідь, рак і щука. А наша модель дуже легко копіюється, тут потрібні хвилинні рішення і швидка реалізація. Тому мені довелося відстояти ідею того, що у компанії повинен бути один керуючий директор.

Друге рішення я прийняла на етапі, коли інвестори мало не закрили нас. Я взяла відповідальність і наполягла на тому, що нам повинні дати останній транш на два місяці, після чого компанія не попросить грошей і вийде на самоокупність. Це було дуже ризиковано, але і дуже драйвово.

Чи згодна ти з твердженням про те, що бізнесце мистецтво витягати гроші з кишень людей, не вдаючись до насильства?
Безумовно. Це і є бізнес. Головнепропонувати людині те, що йому потрібно.

Чи згодна ти, що мета виправдовує засоби?
Більше так, чим ні. Благо, мені не доводилося стикатися з такими складними обставинами.

Я знаю, що в твоїй команді більше 60 підлеглих. Жорстка ти в роботі?
Мені здається, що так, але часом хотілося б більше. Моя команда в більшості складається з чоловіків, тому я не можу давати слабинку.

Як у тебе склалося з роллю керівника?
Думаю, що добре! І цьому можна навчитися. Не могла ж я

три роки тому сказати: «Почекайте, у мене немає управлінських якостей! Дайте мені рікя навчуся». НІ! Треба було братися і робити =)

Навряд чи можна колито стати ідеальним керівником. Тому я люблю читати і вчитися. Моя улюблена книга Execution. В ній є прекрасна думка про те, що керівник повинен проводити багато часу, розвиваючи людей, які розвивають його бізнес. Не потрібно вказувати, що потрібно робити, потрібно допомагати здобувати новий досвід, нові навички і якості.

Чи ти пам’ятаєш свій негативний досвід з підлеглими? Як ти прощаєшся з співробітниками?
Я намагаюся не давати собі слабинок в управлінні. Потрібно тверезо оцінювати той факт, що на роботі з тобою співробітники, а не знайомі і друзі. І якщо співробітник для бізнесу не вигідний, то краще з ним розлучитися і швидше, тому що хороша людинаце не професія. Я завжди ретельно підходжу до питання, щоб приймати рішення виходячи з професійних характеристик, а не особистих симпатій. Для мене важливо, щоб кістяк працівників складався з «правильних» людей.

Якими якостями повинні володіти ці «правильні» люди?
Першея повинна розуміти, що вони можуть вирішувати завдання. Складно назвати це відповідальністю або старанністюЦе тип співробітників, які можуть самі розкласти складну задачу по поличках і запропонувати рішення, а не до мене приходити і питати: «Що мені робити

Друга якість – це бажання розвиватися. Таких людей видно за кілометр.

Тобі доводилося помилятися з першою якістю?
Так, але відсоток помилок нижчий, ніж успіхів =)

В «Мистецтво війни» Сунь-Цзи, яке часто переносять на бізнес, говориться багато про дисципліну, як про першу якість колективу. На якому місці для тебе дисципліна?

Мене завжди надихали люди з високою часткою самодисципліни. Якщо ти можеш реалізувати ВСІ поставлене перед собою завдання: прокидатися рано, бігти скількито там кілометрів, читати 10 книг в місяць і так даліце дуже класно.

Не можна сказати, що я роблю вражаючі успіхи, але рухаюся вперед і працюю над своєю силою волі. Що стосується колективу, то запізнення я прощаю, але розхлябаності не переношу. Субординація повинна бути завжди.

Я вважаю, що все розвивається циклічно: бізнес, люди, природа. Всесвіт. Я думаю, що це стосується і мотивації. Бувають періоди, коли ти хочеш прокидатися дуже рано робити набагато більше. А іноді організм просить відпочинку і хоче трохи полінуватися.

Я читала в твоїх інтерв’ю, що без конкуренції дуже нудно. А з іншого бокучи не відволікає тебе необхідність постійних перегонів?
Зараз, немає. А спочатку це сильно мене відволікало. Наприклад, відкриваєш сайт конкурентаа вони запустили щось на два дні раніше. Це могло сильно мене засмутити. Але нещодавно читала статтю про настрої підприємця, де настрій порівнювався з американськими гірками.

Бачиш новину про те, що конкуренти зробили щось краще тебевсе, життя скінчилося, ти в розгубленості. А після обіду спілкуєшся з кандидатом на важливу вакансію і розумієш, що ця людина ідеально вам підходить і з ним ви обійдете конкурентів легко! Настрій знову на піку!

В житті я не схильна до різких перепадів настрою, але на роботі трапляється =)

Ну і щодо конкуренції загалом, я дуже люблю цитату з «Аліси в Країні чудес» про те, що потрібно бігти з усіх ніг, щоб залишатися на одному і тому ж місці.

pertusin

 

Розкажи, як ти розвиваєшся?
Я намагаюся читати багато бізнеслітератури. Але іноді мені складно знайти гарну книгу або ж складно знайти на неї час. Я ніколи не беру книг з полиці із красивими назвами. Буквально недавно я купила багато книг, які давно хотіла прочитати.

Назви кілька з них?
Наприклад, «Жорсткий менеджмент» Дена Кеннеді.

Дуже класна. Не пошкодуєш!

А є такі книги, які слід читати постійно. Читатиі відразу робити. Тому що без цього немає сенсу. Знаєш, я в університеті абсолютно не розуміла бухгалтерський облік. А коли я зіткнулася з цим в роботівідразу з усім розібралася =)

Як ти вважаєш, як твої особисті якості зробили тебе тим, ким ти є зараз?

Це моє гостре бажання постійно щось робити! Буває, що ти втомився і чекаєш суботиА доживаючи до цього дня, ти нічого не робиш, лежиш овочем на дивані, тільки їси і п’єш. Але на наступний ранок тобі дуже нудно і хочеться в бій!

Ще в школі я не любила вихідні. Я прагнула до товариства, туди, де є багато можливостей. Обожнюю можливості!

1 коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Отримувати нові коментарі по пошті. Ви можете підписатися без коментування.