Від дерева до обсмаженого зерна кави

Є речі, які вартують того, щоб їм зберігали вірність. Серед них почесне місце займає кава. Сьогодні мільйони жителів планети Земля люблять і шанують цей дивовижний тонізуючий напій. Шлях кавових зерен починається в тропічних районах Африки, Америки та Азії.

 

Скільки існує видів кави?

Загалом є близько 50 видів кавових дерев, однак вирощують лише 3 основні: арабіку, робусту та ліберику. Ліберика через свою незначну врожайність майже не зустрічається в продажу. Арабіка відома людям з давніх-давен і займає близько 80% всіх світових плантацій. Робусту ж знайшли в Центральній Африці лише в ХХ столітті. Деякі шанувальники кави надають перевагу м’якій і ніжній арабіці, інші — більш міцній, з гірчинкою робусті (від латинського robustus — “міцний”, “надійний”).

 

Скільки живе кавове дерево?

Доросле дерево дає врожай в середньому від 0,5 до 3 кілограмів зерен на рік, а живе воно іноді більше півстоліття і за своє життя може досягти десяти метрів у висоту. Це досить ніжна вічнозелена рослина: боїться холоду (температура повітря повинна бути не менша 8 градусів вище нуля), але і сонце їй заважає, тому садять її переважно біля високих дерев, які оберігають рослину від нещадного сонячного проміння.

 

Чим кава схожа на вишню?

Кавові дерева унікальні: на них одночасно можна побачити і дозрілі плоди, і квіти. Цвіте кавове дерево невеликими білими квітами, які схожі на жасмин і гарно пахнуть, всього кілька днів, після чого протягом 6-7 місяців розвивається плід кави. Колір плоду постійно змінюється: із світло-зеленого стає червоним, а пізніше забарвлюється у темно-малиновий колір. Зовнішнім виглядом плоди в цей момент починають нагадувати вишню, оскільки ростуть гронами. Саме через такий привабливий вигляд кавові дерева є поширеними кімнатними рослинами, водночас з одного такого дерева в домашніх умовах можна за рік зібрати до півкілограма зерен.

coffee trees

Як обробляють каву?

Каву збирають, обережно вибираючи дозрілі плоди. В кожному плоді ховаються два овальні зерна. Тому спочатку з них знімають оболонку. Це відбувається з допомогою спеціальних машин, котрі механічно оббирають підсушені плоди, або ж шляхом промивання під сильним струменем води. Останній спосіб є дорожчим, проте він не ушкоджує плоди. Лише після цього отримані зерна сортують за розміром, масою, іноді — за місцем вирощування. Навіть сьогодні це робиться тільки вручну, оскільки жодна машина не здатна оцінити всі якості кавових зерен так, як це може зробити людське око.

 

Дивовижне перетворення

Необсмажена кава — це ще “річ в собі”. Каву називають коричневим золотом, але коричневими зерна стають тільки після обсмажування — дивовижного впливу тепла, після якого проявляються визначні властивості кавових плодів. Під час обсмажування, під впливом високої температури в каві відбуваються складні перетворення — деякі хімічні речовини руйнуються, на зміну їм приходять нові. Коричневими зерна стають в результаті карамелізації цукру. Яка б досконала техніка не використовувалася, обсмажування залишається справжнім мистецтвом. Те, якою буде кава на смак, залежить лише від уміння, досвіду і віртуозності майстра. Лише він може збалансувати ступінь і швидкість обсмажування, щоб зерна мали рівномірно забарвлену матову поверхню.

makecoffeebeans

Смак кави залежить від способу обсмажування

Загалом аромат і смак кави залежать від того, як саме вона була обсмажена. Всього є 10 способів обсмажування. Кожний з них має своїх прихильників, деякі із способів названі на честь тих країн, в яких вони найбільш поширені.

  1. Light Cinnamon — дуже світлий колір, сухий, відчувається смак підсмаженого зерна із відчутною кислуватістю, деякі зерна неначе злегка недосмажені.
  2. Cinnamon — світло-коричневий колір, сухий, смак із відчутною кислуватістю.
  3. New England — помірний коричневий колір, смак із легкою кислуватістю.
  4. American або Light — колір середньо світло-коричневий.
  5. City або Medium — середній коричневий колір, добре відчуваються відмінності сортових та смакових відтінків зерна, характеризується витонченістю аромату. Саме такий спосіб обсмажування використовується при підготовці зерен для кави АМАТІ.
  6. Full City — середній темно-коричневий з тонкими маслянистими краплями, з трохи гіркуватим відтінком.
  7. Light French чи Espresso — помірно темно-коричневий, зерна вкриті тонким маслянистим шаром, аромат більш гіркуватий, карамельний із незначною гірчинкою.
  8. French — темний, коричневий, зерна блискучі, маслянисті, приємний аромат, зустрічається легкий відтінок гірчинки.
  9. Italian або Dark French — насичений темно-коричневий колір із блискучими зернами, смак смаженого зерна, кислуватість майже відсутня.
  10. Spanish — надзвичайно темний, коричневий колір зерна, майже чорний, блискучий, гіркуватий смак трохи пересмажених зерен.

Свіжообсмажена кава має приємний аромат. Зерна кави можна зберігати тривалий час. Знавці цього напою кажуть, що її смак, як і смак вина, з кожним роком тільки поліпшується.

Є речі, які вартують того, щоб їм зберігали вірність. Є речі, які дозволяють відчувати себе досконалими. Серед них почесне місце займає кава.

drink coffee

Автор невідомий

Мітки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Отримувати нові коментарі по пошті. Ви можете підписатися без коментування.