Чоловічий клімакс чи життя без діагнозів?

Man holds his head down in sadness

Для багатьох чоловіків життєвим кредо є посадити дерево, виростити сина і побудувати будинок. Але досить часто досягши певного віку чоловіки усвідомлюють, що основні завдання вже виконано, і далі рухатися немає куди і для кого. Не будемо мислити стереотипами, але погодьтеся, траплялося спостерігати за ситуацією, коли реалізована людина в самому розквіті сил, цілком  успішна, раптом впадає в депресію чи звільняється з престижної роботи, залишає родину чи різко змінює напрямок діяльності? Було, було.

Пояснення цьому фахівці шукають у сходженні на вершину того віку, звідки кожен по-новому дивиться на своє життя і розмірковує, куди йти: рухатися вперед, спускатися вниз чи підкорювати наступну вершину.

climax

Криза середнього віку — найбільш серйозна і складна з тих, які ми проходимо протягом життя. У чоловіків вона припадає на сорокарічний вік +/- п’ять років. У багатьох поєднання слів чоловічий клімакс може викликати посмішку, бо в суспільстві прийнято вважати, що клімакс є тільки у жінок, але це не так. Період, коли в організмі відбувається гормональна перебудова,  прийнято називати клімаксом. У жінки цей період називається менопауза, у чоловіків андропауза.

stomp

Не зважаючи на підвищену чутливість, вразливість і емоційність, яка притаманна жінкам, вони, на думку фахівців, є більш стійкими психологічно, ніж представники сильної статі. Позбуваючись негативних емоцій за допомогою сліз та істерик, жінки набагато легше переносять стресові ситуації, фізичний і душевний біль, невдачі й втрати, у той час,  як чоловіки намагаються приховувати проблеми і вирішувати їх самостійно. Особливо під вплив кризи підпадають цілеспрямовані особи, які звикли ставити перед собою мету і досягати її. У таких людей криза розвиває підвищену самокритику. Відповідно чоловік збільшує вимоги до себе, применшує власні життєві досягнення. В цей період одні сприймають ці зміни як належне і не намагаються щось змінити, інші ж починають шукати причину, чому так відбувається, і бачать її в одному – старість. Старіти не бажають не тільки жінки, але і чоловіки.

Криза середнього віку є періодом особистісних змін, які зазвичай супроводжуються відчуженням, критикою і самоаналізом. Якщо ж звернути увагу на етимологію, «криза» в перекладі з грецької мови означає «рішення», «поворот». Для збереження гармонії у відносинах і подолання цього неминучого випробування без наслідків, чоловік під час кризи потребує підтримки люблячої й коханої жінки.

sadcoup

Варто сказати про те, що криза середнього віку є одним з наймолодших захворювань на Землі, про яке вчені почали говорити лише наприкінці минулого століття, виділяючи дві основних причини проблеми – психологічні та фізіологічні. До психологічних відносять: дратівливість, втрату статевого потягу (лібідо), статеві розлади (імпотенція), втому, депресію, поганий настрій, відчуття смутку й апатію. Фізіологічні симптоми проявляють себе скутістю у м’язах і суглобах, нічною пітливістю, сухістю шкіри, збільшенням ваги, випадінням волосся. У цей період людина довше, ніж зазвичай, відновлюється після хвороб. Такі процеси породжують відчуття невпевненості в завтрашньому дні, накопичується втома, звідси нервозність і пригніченість. Людина усвідомлює: те, що в молодості давалося легко і просто, нині виникають труднощі й проблеми.

gutted

За інтенсивністю переживань та силою впливу на людину кризу середнього віку часто порівнюють із підлітковою. Досягнуті до цього віку стабільність, сімейний та матеріальний добробут раптово втрачають свою важливість, подружні стосунки  –  колишню пристрасть, робота перетворюється на рутину. Криза середини життя передбачає глобальну переоцінку цінностей, ще одна її назва — криза ідентичності. Причиною кризи може стати й усвідомлення швидкоплинності й завершення життя. Людина розуміє, що світ більше не надає кредиту під її майбутнє, і багато чого – вже нездійсненне. Прийняти це непросто.

ungry

Однією з причин кризи середнього віку може бути й відсутність родини. Якщо немає сім’ї, не складаються стосунки з людьми, немає друзів – значить, людина соціально не відбулася. Якщо для жінки на перше місце виходить родина, а тільки потім кар’єра, то для чоловіка дуже важливо відбутися в роботі. Не всі готові й до кардинальної зміни своєї соціальної ролі – з тата у дідуся і таке інше. Водночас чоловік може перенести агресію на близьких людей або навпаки замкнутися в собі, та імпульсивно шукатиме вихід із «глухого кута невдоволення».

fast

Інша небезпека — зацикленість на своїй фізичній формі, зовнішності, здоров’ї. У цьому випадку головний страх: втратити молодість, красу, а разом з ними й любов і задоволення від життя. Чоловіки дуже бояться постаріти і бути нікому не потрібними. «Сивина у бороду – біс в ребро» найчастіше пояснюються бажанням чоловіка довести, що він ще щось може. Дехто починає топити свої переживання в алкоголі, продовжуючи руйнувати і без того вже погіршене здоров’я і поступово втрачаючи соціальний статус.

precious

Щоб легше пережити екватор свого життя важливо замолоду дотримуватися балансу: увага й турбота про здоров’я та тіло дадуть змогу довше зберегти сили та бадьорість; постійна активна участь у справах своєї сім’ї, спілкування з друзями, колегами по роботі принесе позитивні емоції та зарядить добром; планування свого життя й досягнень, спрямоване в першу чергу на дослідження свого потенціалу, розвиток своїх навичок та використання їх принесе не тільки постійне задоволення й відчуття розвитку, непідвладного жодним кризам, а й достаток та фінансову стабільність; увага до своїх мрій, фантазій, цінностей та переконань забезпечить точним орієнтиром.

Дуже важливо пережити цю кризу, провести своєрідний життєвий аудит. Прийняти свій життєвий шлях — це означає прийняти себе таким, яким ви були і є, своє психологічне оточення та багато іншого. І якщо наприкінці життя поміняти вже практично нічого не можна, то в середині шляху така можливість завжди є. Криза середнього віку — шанс, який важливо використовувати. Зрештою, життя завжди таке, яким ми його собі уявляємо.

won

Вирішити будь-яку проблему і пережити кризу набагато простіше удвох. Жінки у цей період мають проявити максимум мудрості, щоб допомогти своїм чоловікам у подоланні кризової ситуації.

  1. Терпіння. Насправді криза середнього віку може тривати від кількох місяців до кількох років, протягом яких жінці рекомендується поблажливо і спокійно ставитися до змін у поведінці чоловіка.
  2. Надання свободи. Не варто обмежувати чоловіка в його бажаннях (пристойних, звичайно ж) і прагненні до самовираження.
  3. Спілкування, спілкування, спілкування.
  4. Прояв ініціативи і схвалення. Якщо чоловік прийняв рішення змінити роботу або рід діяльності, розпочати навчання, або ж запропонував відпочити від мирської суєти разом, жінці потрібно постаратися його в цьому підтримати.

В житті чоловіка існує багато кризових етапів, які, не зважаючи на таємничість, властиву чоловікам, можна розпізнати, передбачити і, відповідно, попередити. Тому цей період варто сприймати як черговий життєвий іспит, як новий етап дорослішання. А за допомогою взаємних почуттів, відкритості й турботи можна здолати будь-які труднощі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Отримувати нові коментарі по пошті. Ви можете підписатися без коментування.